Paketlemede Dikkat Edilecekler

PAKETLEMEDE DİKKAT EDİLECEKLER

  Nakliyatın en dikkat ve hassasiyet gerektiren konusu paketlemenin nasıl olacağıdır. Hele de bu evden eve nakliyat olunca durum biraz daha hassasiyet ve dikkat gerektirir. Zaten bu durum insanları nakliyeden korkutan tek nedendir dersek yalan olmaz. Günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde paketlemesi yapılacak olan malzememeye göre de paket üretimi ve çeşidi artmıştır.
  Ayrıca günümüzde nakliye yapan şirketlerin tamamına yakını paketlemeleri kendisi yapmakta ve sadece paketleme için uzman elemanları kadrosunda tutmaktadır. Nakliye firmalarının bu hizmetinden faydalanmak tamamen nakliye yaptıracak olan
kişilerin arzusu sonucu sunulmaktadır.Ancak nakliye yaptırmak istemenize rağmen paketlemeyi kendiniz yapmak istiyorsanız size ufak bir kaç ipucu vermek isteriz.
 
  * Genel yapılacaklara) Paketleme işlemine başlamadan önce elinize bir kalem ve defter almanızda fayda var. Çünkü her pakete bir numara ve içindekiler hakkında ufak bilgi yazarsanız nakliye işleminden sonra hangi numaranın içinde ne var ve nereye ait olduğunu rahat hatırlayabilirsiniz.
b) Her odayı ayrı peketleyin ve numaralandırın.

 

 
  * Elektronik ve elektrikli malzemelrizin paketlemesinde dikkat edileceklera)Elektirikli ve eletronik malzemeleri mümkün olduğu kadar kendi orjinal kutularında nakliye yapın. Orjinal kutuları yoksa rahat girebildikleri bir koli içine yerleştirip etrafına yumuşak maddeler (battaniye, köpük, silikonlu malzeme v.b.) yerleştiriniz.
b) Fırın, buzdolabı, çamaşır makinası, elektrikli süpürge gibi kapalı olan malzemelerin kapaklarını mutlaka bantlanmalı ya da nakliye esnasında açılmaması sağlanmalı.
c) Buzdolabı, fırın, çamaşır makinası, elekrikli süpürge gibi malzemelerin nakliye esnasında çizilmemesi hasar görmemesi için etrafı battaniye yada onun yerine kullanacabileceğiniz silikon bir malzeme ile paketlenmelidir.
d) Halı, kilim v.b. malzemeleriniz rulo haline getirip nakliye esnasında açılmasının engellenmesi için etrafları bantlanmalı ya da iple bağlanmalıdır. Ayrıca bu malzelerin temiz kalması için de büyük naylon poşetlerin içine yerleştirmesinde fayda vardır.

 

 
  * Mutfak malzemesi en dikkat gerektiren yerdir. Burada dikkat edecekleriniza) Tabaklar, bardakları üst üste yerleştirirken aralarına mutlaka gazete parçası yerleştirip paketin uzerine “KIRILACAK MADDE” yazısı eklenmelidir.
b) İç içe geçebilen tenceleriniz ayrı ayrı paketleme yapmayınız.
c) Tüp , fırın gibi tehlikeli maddelerin mutlaka vanalarının, anahtarlarının kapalı olduğundan emin olun.
d) Buzdolabınızın, fırınınızın içindeki raflar ve tezgahlar çıkartılıp ayrı paket yapılmalıdır.
e) Buzdolabınızı en az 24 saat önceden fişten çekmeyi unutmayın. f) Sıvı gıda maddelerinizi ayrı paketlere yerleştirip kapaklarının iyi kapatıldığından emin olun. Ayrıca yerleştirdiğiniz paketin üzerine “DİK TUTULACAK” diye not düşün. g) Sert gıda maddelerini ayrı paket, yumuşak gıda maddelerini ayrı paket yapıp yumuşak gıda maddelerinin yerleştirldiği paketin üzerine de “DİKKAT EZİLECEK MALZEME” diye bir not düşmenizde fayda var. h) Fırın, buzdolabı gibi kapalı olan malzemelerin kapaklarını mutlaka bantlanmalı ya da nakliye esnasında açımaması sağlanmalıdır. i)

Buzdolabı, fırın gibi malzemlerin nakliye esnasında çizilmemesi, hasar görmemesi için etrafı battaniye ya da onun yerine kullanacabileceğiniz silikon bir malzeme ilepaketlenmelidir.